Jakim drewnem palić?
To pytanie zadaje sobie każdy poczatkujący.
Przewaznie większość kieruje się zasadą, im więcej tym lepiej. Najpierw opiszę to co najważniejsze czyli jego wilgotność.
Podpowiem kiedy najlepiej kupić drewno i jakie.
Nie dopuszcza się palenia drewnem świeżo ściętym. Panuje opinia, że brzoza czy jesion będą się palić. Zgadza się, będą ale odparowujące woda-soki będą niszczyć kominek i układ kominowy i moga spowodować zatkanie sie przewodu kominowego. Drewno takie nie daje duzo ciepła i jego kaloryczność jest dużo niższa.
Paląc takim drewnem trzeba pamiętać, że musi być dużo żaru cały czas i powietrza. Bez żaru to drewno palić sie nie będzie.
Często klienci kupują drewno świeże i dokupują mnóstwo rozpałek albo męczą się z rozpalaniem godzinami, drewno takie będzie przygasać a nawet gasnąć jak nie będzie dużego dopływu powietrza i żaru. Gdzie tutaj ekonomia? Ciepła mało, nerwów dużo i brak efektu jakim jest komfort.
PORADA. Lepiej kupic mniej drewna ale suchego. Ten sam budżet przeznaczony na drewno suche dostarczy nam więcej ciepła w skali całego sezonu, przy czym nie stracimy nerwów i czasu, nie zadymimy pomieszczeń poprzez częste odtwieranie kominka bo nie będzie sie chciało palić.
Jeśli masz juz drewno wilgotne, postaraj się je maksymalnie dosyszyć, mozna trzymać blisko kaloryferów w ogrzewanym garażu lub w koszyku w bezpiecznej odległości od kominka. Pomaga też dodatkowe rozdrobnienie, połupanie na mniejsze kawałki, zwłaszcza "okrąglaków". Drewno w korze tak szybko nie schnie jak przełupane.
Jak się naciąłeś i wydałeś juz kasę na drewno które miało sie ładnie palić a nie chce. Postaraj się dokupić coś suchego , można co miesiąc dokupić trcochę brykietu z pewnego źródła lub suchego drewna, najlepiej brzozy, która doskonale sie rozpala.
Najlepiej, żeby drewno miało poniżej 20 % wilgotności. Polecam zakupić sobie wilgotnościomierz który kosztuje około 100zł (średniej klasy).
Jak rozpalać?
Jeśli nie posiadasz doświadczenia w paleniu, najwazniejsze jest aby drewno było suche. Osobiście rozpalam kawałeczkami drewna, tzw. zrzynkami, scinkami, podpalam je bezpośrednio zapalniczką i nie trace kasy na marketowe rozpałki. Biorę kilka takich zrzynek, ustawiam na palenisku w stosik jak ognisko, podpalam jedną zrzynke, jak juz się dobrze rozpaliła wkładam wewnatrz tego stosiku i przymykam drzwiczki ale nie zamykam. Na poczatku musi byc duzo powietrza ponieważ komin i wkład są zimne, nie ma jeszcze tego "cugu". Jak stosik się ładnie rozpali, dokładam kawałek drobniejszy brzozy i zamykam drzwiczki, wszystkie wloty powietrza mam otwarte na maksa. Po kilku minutach dokładam drewno twarde, wieksze juz kawałki i przymykam wlot powietrza. Drewno suche będzie się palić zawsze. Przy zamkniętych dopływach powietrza bedzie brudzić sie szyba ale drewno wypala się bardzo wolno. Tutaj juz sam musisz zdecydować co chcesz uzyskać. Jak chcesz szybko napalić i nagrzać, wiadomo, że dopływ powietrza musi być otwarty cały czas. Wieczorem otwieram na maksa dopływ powietrza, spalam dwa mniejsze kawałki aby wytworzyć żar, nastepnie dorzucam dwa duże kawałki drewna i zamykam dopływ powietrza i cybuch. Wstaje rano, w domu nadal ciepło, a w kominku żar. Rozgarniam i dorzucam kolejne kawałki.
Dużo energii potrzeba na ogrzanie wychłodzonego domu, czasem ekonomiczniej jest palić cały czas niż codziennie rozpalać tylko popołudniami. Sam musisz to sprawdzić i ocenić.
Jakim gatunkiem palić?
Brzoza
Do rozpalania najlepsza w mojej opinii jest brzoza która szybko sie zapala, jej kora jest idealna do rozpalania. Surwiwalowcy rozpalaja ogniska obrywając korę z rosnacego drzewa. Ona ma to do siebie, że zapala sie szybko nawet taka mokra. Drewno brzozowe pali sie ładnym płomieniem, wypala sie dosyć szybko. Dobre na podkład pod drewno twarde. Nadaje się do kominków z płaszczem wodnym, zwłaszcza na poczatku, wysoki płomień szybko podgrzewa płaszcz.
Dąb
Drewno dębowe jest bardzo twarde, jego poskręcane włókna powoduja, że pali się długo i daje duzo ciepła. Niestety długo schnie i musi minimum dwa lata leżeć. Wymaga jakiegoś podkładu, żaru.
Buk
Twarde drewno, pali się bardzo ładnie, daje duzo ciepła. Zaleta jest bardzo cienka kora, mało popiołu zostawia. Dobre do pieców na tzw. holzgas.
Jesion
Twarde drewno, dosyć cienka kora. Pali się wolno, daje duzo ciepła. Szybko schnie, ma mało wody w sobie po ścięciu. Dużo jesionu zamiera w Polsce i wycinany jest tzw. posusz.
Akacja
Twarde drewno, pali się wolno. Ma gruba korę, charakterystycznie strzela, nie polecana do otwartych kominków. Daje bardzo duzo ciepła. Ma mało wody w sobie, szybko schnie.
Grab
Najtwardsze drewno, bardzo cienka kora. Bardzo ciężkie drewno. Wypala sie bardzo wolno i daje duzo ciepła. Wysokokaloryczne. Musisz wypróbować.